040 188 12 61 info@yhdessa.fi

Varissuo 2.0

19.3.2020

Varissuo 2.0 oli Yhdessä-yhdistyksen vuosina 2019 ja 2020 toteuttama taideprojekti, jossa varissuolaiset pääsivät kertomaan omia tarinoitaan. Projektissa työskenteli kolme ammattitaiteilijaa: Sanni Saarinen (valokuva), Veera Lehtola (video ja sanataide) ja Tommi Parkko (runo), ja siihen on osallistui tavalla tai toisella noin 50 varissuolaista. Projektin tuloksena käynnistettiin Maailman menoa Varissuolla -blogi. Projektin monitaiteellista antia esitellään Turun pääkirjastossa huhtikuussa 2020. Kirjoittajapiirin tuottamaa runoantologiaa Vahingossa Varissuolla saa viiden euron hintaan toimistoilta.

Varissuo 2.0 -projektilla on oma Facebook-sivu. Projektin rahoittivat Suomen Kulttuurirahaston Varsinais-Suomen rahasto, Taiteen edistämiskeskus sekä Turun kaupungin kulttuurilautakunta.

Lisätiedot: Duha Elsayed

Lue myös

Uusi alku

Uusi alku

Moikka! Täällä kirjoittaa Emma, yhdistyksen Runosmäen toimipisteessä elokuussa aloittanut uusi toiminnanohjaaja. Kerron teille vähän syksystäni...

lue lisää

0 kommenttia