040 188 12 61 info@yhdessa.fi

Yhdessä-yhdistys esittää: Nahkaruoskat soi

Yhdessä-yhdistyksen radio-ohjelman “Yhdessä-yhdistys esittää” maalis-huhtikuussa valtaa lännenelokuva-teemainen sarja Nahkaruoskat soi. Kolmeosaisessa ohjelmassa käsitellään kansainvälisesti suosittua western-genreä niin historiallisesta, elokuvamusiikillisesta kuin myös harrastuksellisesta näkökulmasta. Tarjolla on aimos annos asiapitoista ohjelmaa, haastatteluja, keskusteluja, tunnetuimpia western-teemalauluja, aina Hollywood-legenda Dimitri Tiomkinista ja italowestern-musiikin isä Ennio Morriconesta yhdysvaltalaiseen laulaja-lauluntekijä Bob Dylaniin.

Lännenelokuva on yksi suosituimpia genrejä kautta aikojen, joka on kiehtonut yleisöä aina elokuvan alkutaipaleelta nykypäivään. Lännenelokuvat ovat osa vuosisadan mittaista jatkumoa. Lännenelokuvien esiasteena pidetään varhaisia lännenromaaneja, kuten Viimeinen mohikaani ja Virginialainen, joiden päähenkilöt ovat seikkailleet sittemmin myös valkokankaalla ja televisiossa. 1870-luvulta viime vuosikymmenen alkuun tosielämän lännensankari William Frederick Codyn eli Buffalo Billin (1849-1917) luotsaama, huimia hevos -ja pyssytemppuja ja väritettyjä tulkintoja Lännen historiasta sisältämä  huippusuosittu Villin Lännen sirkus viihdytti yleisöä molemmin puolin Atlanttia. 1900-luvun alkuvuosina vallinnut Villin Lännen aikakauden romantisointi johti ensimmäisen westernin Suuri junaryöstö (The Great Train Robbery, ohj. Edwin S. Porter, 1903) syntyyn. 1930-luvun äänielokuvat toivat valkokankaille Gene Autreyn laulavat cowboyt, jotka neitojen pelastamisen lomassa puhkesivat lauluun. Samalla vuosikymmenellä western tuli kypsään ikään, John Fordin elokuvan Hyökkäys erämaassa (Stagecoach, 1939) myötä, ampuen lähtölaukauksen westernien kulta-ajalle.

Ohjelmassa Nahkaruoskat soi perehdytään muun muassa western-genren merkitykseen populaarikulttuurissa: Miten western syntyi? Miksi westernejä katsotaan? Miten italowestern on vaikuttanut sekä amerikkalaiseen lännenelokuvaan että mediakulttuuriin yleisesti? Ensimmäinen osa johdattelee aiheeseen, perehtymällä länkkäreiden historiaan. Toisessa osassa toimittajamme Kristiina Vartiainen ja Olli Lehtonen keskustelevat westernien harrastuksesta ja tutkimuksesta. Sarjan kolmannessa osassa western-harrastajat keskustelevat harrastuksesta ja westernien merkityksestä omakohtaisten kokemusten kautta. Nahkaruoskat soivat Radio Robin Hoodilla (91,51HZ) maalis-huhtikuussa maanantaisin kello 11.00 ja 15.00 ja uusintana sunnuntaisin klo 18.00. Lisäksi jokainen ohjelma kuullaan uusintana kahden viikon ajan. Samaan western-aikaan – samalla western-kanavalla.

Olli

Lue myös

Uusi alku

Uusi alku

Moikka! Täällä kirjoittaa Emma, yhdistyksen Runosmäen toimipisteessä elokuussa aloittanut uusi toiminnanohjaaja. Kerron teille vähän syksystäni...

lue lisää

0 kommenttia

Vastaa