040 188 12 61 info@yhdessa.fi

Viljelyharrastus alkaa Varissuolla ja Runosmäessä

Kesä tulee koronasta huolimatta, ja Yhdessä-yhdistyksen väki pystyttää viljelykset sekä Varissuolle että Runosmäkeen. Varissuolla olemme vuokranneet aarin kokoisen palan maata Valpuri Innamaan kadun päästä, ja Runosmäessä vahtimestarimme ovat nikkaroineet istutuslaatikoita toimitilan etelänpuoleiselle seinälle. Omien ohjaajiemme lisäksi viljelytoiminnassa toimivat asiantuntijoina ympäristökasvatuksen opiskelija Kari Väinölä ja puutarhuri Leena Lehtonen. Viljelyryhmän toiminta alkaa suunnittelukokoontumisella, joka pidetään Varissuolla torstaina 14.5. kello 14 ja Runosmäessä 15.5. kello 12. Kaikki kiinnostuneet ovat tervetulleita. Tavataan yhdistyksen ovella!

Lue myös

Uusi alku

Uusi alku

Moikka! Täällä kirjoittaa Emma, yhdistyksen Runosmäen toimipisteessä elokuussa aloittanut uusi toiminnanohjaaja. Kerron teille vähän syksystäni...

lue lisää

0 kommenttia

Vastaa